- Hypereutectic. Turbo. 2.200 diameter recess .190 deep.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1984 | Chrysler E Class |
| 1984-1985 | Chrysler Laser |
| 1984-1985 | Chrysler LeBaron |
| 1984-1985 | Chrysler New Yorker |
| 1984-1985 | Chrysler Town & Country |
| 1984-1985 | Chrysler Volare |
| 1984-1985 | Dodge 600 |
| 1984-1985 | Dodge Aries |
| 1984-1985 | Dodge Caravan |
| 1984-1985 | Dodge Charger |
| 1984-1985 | Dodge Dart |
| 1984-1985 | Dodge Daytona |
| 1985 | Dodge Lancer |
| 1984-1985 | Dodge Magnum |
| 1984-1985 | Dodge Mini Ram |
| 1984-1985 | Dodge Omni |
| 1984 | Dodge Rampage |
| 1985 | Plymouth Caravelle |
| 1984-1985 | Plymouth Horizon |
| 1984-1985 | Plymouth Reliant |
| 1984-1985 | Plymouth Turismo |
| 1984-1985 | Plymouth Turismo 2.2 |
| 1984-1985 | Plymouth Voyager |
| Attributes | |
| Base Number | 1290H |
| Crown (cc) | +9cc |
| Crown Type | DISH |
| Eng. Disp Liters | 2.2 |
| Eng. Disp. In. | 135 |
| Engine Family | Mopar 4-Cylinder |
| Engine Manufacturer | Chrysler |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oe Assembly | 4271927 |
| Oversizes | STD 0.5mm .75mm 1.0mm 1.5mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0901x231A |
| PIN TYPE | Press |
| Ring Pack | 1.5mm, 1.5mm, 4.0mm Shallow Oil Groove |
| Sold As | SINGLE |
| Top Land | .305 |
| Year From | 1984 |
| Year Range | 1984-1985 |
| Year To | 1985 |
| GTIN | 00800745008503 |