- 2.500 diameter recess .030 deep with 4 valve reliefs.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1990-1991 | Ford Bronco |
| 1990-1991 | Ford E-150 Econoline |
| 1990-1991 | Ford E-150 Econoline Club Wagon |
| 1990-1991 | Ford E-250 Econoline |
| 1990-1991 | Ford F-150 |
| 1990-1991 | Ford F-250 |
| 1990 | Lincoln Town Car |
| 1990-1991 | Mercury Grand Marquis |
| Attributes | |
| Base Number | 1195 |
| Crown (cc) | +7cc |
| Crown Type | DISH |
| Eng. Disp Liters | 5 |
| Eng. Disp. In. | 302 |
| Engine Family | Ford Small Block Windsor |
| Engine Manufacturer | Ford |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oe Assembly | E6AZ6108A, E7TZ6108G-H |
| Oversizes | STD .020 .030 .040 .060 |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0912x301A |
| PIN TYPE | Press |
| Ring Pack | 1.5mm, 1.5mm, 4.0mm |
| Sold As | SINGLE |
| Top Land | .251 |
| Year From | 1986 |
| Year Range | 1986-1994 |
| Year To | 1994 |
| GTIN | 00800745006141 |