- Hypereutectic flat top.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1990-1996 | Ford Aerostar |
| 1991-1998 | Ford Ranger |
| 1995-1998 | Ford Taurus |
| 1995 | Ford Windstar |
| 1997-1998 | Ford Windstar |
| 1995 | Mazda B3000 |
| 1995-1998 | Mercury Sable |
| Attributes | |
| Base Number | 1193H |
| Crown Type | FLAT TOP |
| Eng. Disp Liters | 3 |
| Eng. Disp. In. | 182 |
| Engine Family | Ford V6 |
| Engine Manufacturer | Ford |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oe Assembly | E6DZ6108A-B, E7DZ6108A-B, F47Z6108A |
| Oversizes | STD 0.5mm .75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0912x224A |
| PIN TYPE | Press |
| Ring Pack | 5/64, 5/64, 3/16 |
| Sold As | SINGLE |
| Top Land | .252 |
| Vin Code | T, U, V |
| Year From | 1986 |
| Year Range | 1986-1995 |
| Year To | 1995 |
| GTIN | 00800745005946 |