- Contoured head with 2 deep valve reliefs. EFI.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1985-1986 | Ford Escort |
| 1986 | Ford EXP |
| 1985-1986 | Mercury Lynx |
| Attributes | |
| Base Number | 1191 |
| Crown Type | CONTOURED HEAD |
| Eng. Disp Liters | 1.9 |
| Eng. Disp. In. | 116 |
| Engine Family | Ford Inline 4-Cylinder |
| Engine Manufacturer | Ford |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oe Assembly | E6FZ6108A |
| Oversizes | STD 0.5mm .75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0812x220A |
| PIN TYPE | Press |
| Ring Pack | 1.5mm, 1.5mm, 4.0mm Shallow Oil Groove |
| Sold As | SINGLE |
| Top Land | .381 |
| Year From | 1985 |
| Year Range | 1985-1986 |
| Year To | 1986 |
| GTIN | 00800745005823 |