- 2.170 diameter recess .071 deep with 2 valve reliefs.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1985-1987 | Ford Cougar |
| 1982-1983 | Ford F-100 |
| 1986-1987 | Ford F-150 |
| 1982 | Ford Granada |
| 1983-1986 | Ford LTD |
| 1983-1986 | Ford Mustang |
| 1982-1987 | Ford Thunderbird |
| 1982 | Lincoln Continental |
| 1983-1986 | Mercury Capri |
| 1982-1987 | Mercury Cougar |
| 1983-1986 | Mercury Marquis |
| Attributes | |
| Base Number | 1183 |
| Crown (cc) | +5cc |
| Crown Type | DISH |
| Eng. Disp Liters | 3.8 |
| Eng. Disp. In. | 232 |
| Engine Family | Ford V6 |
| Engine Manufacturer | Ford |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oe Assembly | E2DZ6108A, E4DZ6108A |
| Oversizes | STD 0.5mm .75mm 1.0mm 1.5mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0912x301A |
| PIN TYPE | Press |
| Ring Pack | 2.0mm, 2.0mm, 4.0mm |
| Sold As | SINGLE |
| Top Land | .265 |
| Year From | 1982 |
| Year Range | 1982-1987 |
| Year To | 1987 |
| GTIN | 00800745005342 |