- Flat top. Use early design ring pack.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1979-1982 | Ford Courier |
| Attributes | |
| Base Number | 1182 |
| Crown Type | FLAT TOP |
| Eng. Disp Liters | 2 |
| Eng. Disp. In. | 122 |
| Engine Family | Mazda 4-Cylinder |
| Engine Manufacturer | Mazda |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oe Assembly | D97Z6108A |
| Oversizes | STD 0.5mm .75mm 1.0mm 1.5mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0787x218A |
| PIN TYPE | Press |
| Ring Pack | 1.2mm, 1.5mm, 4.0mm |
| Sold As | SINGLE |
| Top Land | .230 |
| Year From | 1979 |
| Year Range | 1979-1982 |
| Year To | 1982 |
| GTIN | 00800745005243 |