- Flat top. Ranger, Capri And Mustang II.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1984-1985 | Ford Bronco II |
| 1979 | Ford Mustang |
| 1976-1978 | Ford Mustang II |
| 1976-1979 | Ford Pinto |
| 1983-1985 | Ford Ranger |
| 1976-1979 | Mercury Bobcat |
| 1976-1977 | Mercury Capri |
| 1979 | Mercury Capri |
| Attributes | |
| Base Number | 1174 |
| Crown Type | FLAT TOP |
| Eng. Disp Liters | 2.8 |
| Eng. Disp. In. | 171 |
| Engine Family | Ford V6 |
| Engine Manufacturer | German Ford |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oe Assembly | D6ZZ6100A |
| Oversizes | STD 0.5mm .75mm 1.0mm 1.5mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0945x227A |
| PIN TYPE | Press |
| Ring Pack | 2.0mm, 2.5mm, 4.0mm |
| Sold As | SINGLE |
| Top Land | .314 |
| Year From | 1976 |
| Year Range | 1976-1985 |
| Year To | 1985 |
| GTIN | 00800745004703 |