- Dome head .310 high. Courier. Piston may be used to replace piston with dished head.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1972-1979 | Ford Courier |
| Attributes | |
| Base Number | 1168 |
| Crown (cc) | +8.7cc |
| Crown Type | DOME |
| Eng. Disp Liters | 1.8 |
| Eng. Disp. In. | 110 |
| Engine Family | Mazda 4-Cylinder |
| Engine Manufacturer | Mazda |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lock | 62A |
| Oe Assembly | D27Z6108B, D27Z6108A, D77Z6108A |
| Oversizes | STD 0.5mm .75mm 1.0mm 1.5mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0866x217A |
| PIN TYPE | Floating |
| Ring Pack | 1.5mm, 1.5mm, 4.0mm |
| Sold As | SINGLE |
| Top Land | .180 |
| Year From | 1972 |
| Year Range | 1972-1980 |
| Year To | 1980 |
| GTIN | 00800745004208 |