- Flat top. Capri And Mustang II.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1974-1975 | Ford Mustang II |
| 1975 | Ford Pinto |
| 1975 | Mercury Bobcat |
| 1974-1975 | Mercury Capri |
| Attributes | |
| Base Number | 1164 |
| Crown Type | FLAT TOP |
| Eng. Disp Liters | 2.8 |
| Eng. Disp. In. | 171 |
| Engine Family | Ford V6 |
| Engine Manufacturer | German Ford |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oe Assembly | D4ZZ6100A |
| Oversizes | STD 0.5mm .75mm 1.0mm 1.5mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0945x227A |
| PIN TYPE | Press |
| Ring Pack | 2.0mm, 2.5mm, 4.0mm |
| Sold As | SINGLE |
| Top Land | .290 |
| Year From | 1974 |
| Year Range | 1974-1975 |
| Year To | 1975 |
| GTIN | 00800745003928 |