- Flat top with two valve reliefs. Non-turbo. Courier, Mustang II And Pinto. Head volume +3cc.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1977-1982 | Ford Courier |
| 1979-1989 | Ford Mustang |
| 1974-1978 | Ford Mustang II |
| 1974-1980 | Ford Pinto |
| 1986-1987 | Ford Ranger |
| Attributes | |
| Base Number | 1163 |
| Crown (cc) | +3cc |
| Crown Type | FLAT TOP |
| Eng. Disp Liters | 2.3 |
| Eng. Disp. In. | 140 |
| Engine Family | Ford Inline 4-Cylinder |
| Engine Manufacturer | Ford |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oe Assembly | D4FZ6108A-B, E35Z6108T, E5ZZ6108A |
| Oversizes | STD 0.5mm .75mm 1.0mm 1.5mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0912x301A |
| PIN TYPE | Press |
| Ring Pack | 5/64, 5/64, 3/16 |
| Sold As | SINGLE |
| Top Land | .245 |
| Year From | 1974 |
| Year Range | 1974-1989 |
| Year To | 1989 |
| GTIN | 00800745003867 |