- THETA-ll GDI direct Injection.
- Hypereutectic.
- Hard anodized crown.
- M42 coated skirts.
- Floating pin.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2013 | Hyundai Santa Fe Sport |
| 2011-2013 | Hyundai Sonata |
| 2011-2013 | Kia Optima |
| 2012-2013 | Kia Sorento |
| Attributes | |
| Base Number | 9147HCA |
| Bore (in) | 3.465 |
| Bore (mm) | 88 |
| Bore Diameter | 3.465 |
| Compression Ratio | 11.3:1 |
| Country of Origin (Primary) | MX |
| Crown Type | DOME |
| Eng. Disp Liters | 2.4 |
| Eng. Disp. In. | 144 |
| Eng. Disp. Liters | 2.4 |
| Engine Family | THETA-ll GDI |
| Engine Manufacturer | Kia |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lock | 253-FP |
| Model | 2011-15 Optima, Sorento, 2011 Sportage |
| Oe Assembly | 23410 2G510 |
| Oil Ring Thickness | 2.0000 |
| Oversize | .75mm |
| Oversized | Yes |
| Oversizes | STD, .25mm, .50mm, .75mm, 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 9147HCA-PP |
| PIN TYPE | Floating |
| Piston Head Type | Dome |
| Piston Material | Cast 390 Hypereutectic Alloy |
| Piston Pin Outside Diameter | 22.0000 |
| Ring Pack | 1.2mm, 1.2mm, 2.0mm |
| Second Compression Ring Thickness | 1.2 |
| Sold As | Complete Piston Set |
| Stroke (in) | 3.819 |
| Stroke (mm) | 97 |
| Top Compression Ring Thickness | 1.2 |
| Top Land | .196 |
| Year From | 2011 |
| Year Range | 2011-2015 |
| Year To | 2015 |
| GTIN | 00800745258472 |