- Improve design.
- Hard anodized top ring groove and crown.
- M42 Coated Skirts.
- SOHC
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1999 | Subaru Forester |
| 1999 | Subaru Impreza |
| Attributes | |
| Base Number | 9143HCA |
| Bore (in) | 3.917 |
| Bore (mm) | 99.5 |
| Bore Diameter | 3.917 |
| Country of Origin (Primary) | MX |
| Crown (cc) | +11cc |
| Crown Type | DISH |
| Eng. Disp Liters | 2.5 |
| Eng. Disp. In. | 151 |
| Eng. Disp. Liters | 2.5 |
| Engine Family | Subaru H4 |
| Engine Manufacturer | Subaru |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lock | LR906F |
| Oe Assembly | 12006AB510, 12006AC470, 1220AC070 |
| Oil Ring Thickness | 2.0000 |
| Oversize | .50mm |
| Oversized | Yes |
| Oversizes | STD .25mm .50mm .75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | P906A |
| PIN TYPE | Floating |
| Piston Head Type | Dish |
| Piston Material | Cast 390 Hypereutectic Alloy |
| Piston Pin Outside Diameter | .906 |
| Ring Pack | 1.2mm, 1.2mm, 2.0mm |
| Second Compression Ring Thickness | 1.2 |
| Sold As | Complete Piston Set |
| Top Compression Ring Thickness | 1.2 |
| Top Land | .165 |
| Year From | 1999 |
| Year Range | 1999-2005 |
| Year To | 2005 |
| GTIN | 00800745248596 |