- Hypereutectic dish. Anodized crown and top ring land. 3.163 diameter 165 deep. Floating pin. Coated skirts.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2004-2010 | INFINITI QX56 |
| 2005-2015 | Nissan Armada |
| 2012-2017 | Nissan NV2500 |
| 2012-2017 | Nissan NV3500 |
| 2008-2012 | Nissan Pathfinder |
| 2004-2015 | Nissan TITAN |
| Attributes | |
| Base Number | 9140HCA |
| Crown Type | DISH |
| Eng. Disp Liters | 5.6 |
| Eng. Disp. In. | 342 |
| Engine Family | Nissan V8 |
| Engine Manufacturer | NISSAN |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lock | LR866A |
| Oe Assembly | 12010-7S000 |
| Oversize | 1.0mm |
| Oversizes | STD .25mm .50mm .75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | P866A |
| PIN TYPE | Floating |
| Ring Pack | 1.2mm, 1.5mm, 2.5mm |
| Sold As | Sold as a set, priced per piece |
| Top Land | .210 |
| Year From | 2003 |
| Year Range | 2003-2010 |
| Year To | 2010 |
| GTIN | 00800745246868 |