- Hypereutectic dish. Anodized crown and top ring groove. Contoured 3.150 diameter .079 deep. Floating pin. Coated skirts.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1997-2000 | INFINITI QX4 |
| 1999-2002 | Mercury Villager |
| 1999-2004 | Nissan Frontier |
| 1996-2000 | Nissan Pathfinder |
| 1999-2002 | Nissan Quest |
| 2000-2004 | Nissan Xterra |
| Attributes | |
| Base Number | 9137HCA |
| Crown Type | DISH |
| Eng. Disp Liters | 3.3 |
| Eng. Disp. In. | 201 |
| Engine Family | Nissan V6 |
| Engine Manufacturer | Nissan |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lock | 81 |
| Oversize | .75mm |
| Oversizes | STD .5mm .75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0825x216A |
| PIN TYPE | Floating |
| Ring Pack | 1.5mm, 1.5mm, 2.8mm |
| Sold As | Sold as a set, priced per piece |
| Top Land | .200 |
| Vin Code | T |
| Year From | 1974 |
| Year Range | 1974-1975 |
| Year To | 1975 |
| GTIN | 00800745235664 |