- Hypereutectic. 2.960 diameter .010 deep dish with 2 valve reliefs. .030 offset pin. Coated skirts.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2004-2008 | Ford EcoSport |
| 2008 | Ford Fiesta |
| 2005-2008 | Ford Focus |
| 2004-2007 | Ford Mondeo |
| 2004-2008 | Mazda 3 |
| 2006-2008 | Mazda MX-5 |
| 2006-2008 | Mazda MX-5 Miata |
| Attributes | |
| Base Number | 9134HC |
| Crown (cc) | +92cc |
| Crown Type | DISH |
| Eng. Disp Liters | 2 |
| Eng. Disp. In. | 122 |
| Engine Family | Mazda 4-Cylinder |
| Engine Manufacturer | Mazda |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oversize | 1.0mm |
| Oversizes | STD .5mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0826x218A |
| PIN TYPE | Press |
| Ring Pack | 1.2mm, 1.2mm, 2.5mm |
| Sold As | Sold as a set, priced per piece |
| Top Land | .195 |
| Year From | 2004 |
| Year Range | 2004-2008 |
| Year To | 2008 |
| GTIN | 00800745280114 |