- E16 engine. Spherical head recess .370 deep with 2 valve reliefs.
| Attributes | |
| Base Number | 9128 |
| Crown Type | DISH |
| Eng. Disp Liters | 1.6 |
| Eng. Disp. In. | 98 |
| Engine Family | Nissan Inline 4-Cylinder |
| Engine Manufacturer | Nissan |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oe Assembly | 12011B03G2 |
| Oversize | .50mm |
| Oversizes | STD .5mm .75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0749x216A |
| PIN TYPE | Press |
| Ring Pack | 1.5mm, 1.5mm, 4.0mm |
| Sold As | Sold as a set, priced per piece |
| Top Land | .236 |
| Year From | 1986 |
| Year Range | 1986-1992 |
| Year To | 1992 |
| GTIN | 00800745073532 |