- GA16DE engine. DOHC & F.I. 2.550diameter recess .190 deep. Full floating pin.
| Attributes | |
| Base Number | 9126 |
| Crown (cc) | +8cc |
| Crown Type | DISH |
| Eng. Disp Liters | 1.6 |
| Eng. Disp. In. | 98 |
| Engine Family | Nissan Inline 4-Cylinder |
| Engine Manufacturer | Nissan |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oe Assembly | A2010-57Y00 |
| Oversize | STD |
| Oversizes | STD .5mm .75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0748x306A |
| PIN TYPE | Floating |
| Ring Pack | 1.5mm, 1.5mm, 2.8mm |
| Sold As | Sold as a set, priced per piece |
| Top Land | .228 |
| Year From | 1989 |
| Year Range | 1989-1994 |
| Year To | 1994 |
| GTIN | 00800745039255 |