- FE engine. 2.380 diameter recess .100 deep with 3 valve reliefs.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1984-1987 | Mazda 626 |
| 1986-1987 | Mazda B2000 |
| Attributes | |
| Base Number | 9125 |
| Crown Type | DISH |
| Eng. Disp Liters | 2 |
| Eng. Disp. In. | 122 |
| Engine Family | Mazda 4-Cylinder |
| Engine Manufacturer | Mazda |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oe Assembly | FEY311SAOA |
| Oversize | 1.0mm |
| Oversizes | STD .5mm .75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0865x220A |
| PIN TYPE | Press |
| Ring Pack | 1.5mm, 1.5mm, 4.0mm |
| Sold As | Sold as a set, priced per piece |
| Top Land | .263 |
| Year From | 1983 |
| Year Range | 1983-1987 |
| Year To | 1987 |
| GTIN | 00800745039248 |