- 3E & 3EE engine. SOHC head recess .120 deep with 2 valve reliefs. F.I. and carb.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1987-1990 | Toyota Tercel |
| Attributes | |
| Base Number | 9124 |
| Crown Type | DISH |
| Eng. Disp Liters | 1.4 |
| Eng. Disp. In. | 89 |
| Engine Family | Toyota 4-Cylinder |
| Engine Manufacturer | Toyota |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oe Assembly | 13101-11081-02 |
| Oversize | 1.0mm |
| Oversizes | STD .5mm .75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0709x213A |
| PIN TYPE | Press |
| Ring Pack | 1.5mm, 1.5mm, 3.0mm |
| Sold As | Sold as a set, priced per piece |
| Top Land | .236 |
| Year From | 1987 |
| Year Range | 1987-1994 |
| Year To | 1994 |
| GTIN | 00800745039156 |