- Hypereutectic. 4G63 engine. 2.950 diameter recess .210 deep with 4 valve reliefs.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1989-1990 | Dodge 2000 GTX |
| 1991-1992 | Eagle 2000 GTX |
| 1990-1992 | Eagle Talon |
| 1990-1992 | Mitsubishi Eclipse |
| 1989-1992 | Mitsubishi Galant |
| 1990-1992 | Plymouth Laser |
| Attributes | |
| Base Number | 9123H |
| Crown Type | DISH |
| Eng. Disp Liters | 2 |
| Eng. Disp. In. | 122 |
| Engine Family | Mitsubishi 4-Cylinder |
| Engine Manufacturer | Mitsubishi |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oe Assembly | MD133402 |
| Oversize | .50mm |
| Oversizes | STD .5mm .75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0827x216K |
| PIN TYPE | Press |
| Ring Pack | 1.2mm, 1.5mm, 3.0mm |
| Sold As | Sold as a set, priced per piece |
| Top Land | .310 |
| Year From | 1989 |
| Year Range | 1989-1992 |
| Year To | 1992 |
| GTIN | 00800745039033 |