- Hypereutectic. 3VZFE engine. DOHC. Head recess .130 deep with 4 valve reliefs. Full floating pin.
| Attributes | |
| Base Number | 9121H |
| Crown Type | DISH |
| Eng. Disp Liters | 3 |
| Eng. Disp. In. | 180 |
| Engine Family | Toyota V6 |
| Engine Manufacturer | Toyota |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lock | 62A |
| Oe Assembly | 13101-62040-03 |
| Oversize | .50mm |
| Oversizes | STD .5mm .75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0866x211A |
| PIN TYPE | Floating |
| Ring Pack | 1.5mm, 1.5mm, 4.0mm |
| Sold As | Sold as a set, priced per piece |
| Top Land | .267 |
| Year From | 1992 |
| Year Range | 1992-1993 |
| Year To | 1993 |
| GTIN | 00800745038876 |