- KA24E engine. SOHC. 3.110 diameter recess .025 deep. Full floating pin. Lockrings included. For car application.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1995 | Nissan Axxess |
| 1995-1997 | Nissan Pickup |
| Attributes | |
| Base Number | 9115 |
| Crown (cc) | +3cc |
| Crown Type | DISH |
| Eng. Disp Liters | 2.4 |
| Eng. Disp. In. | 146 |
| Engine Family | Nissan Inline 4-Cylinder |
| Engine Manufacturer | Nissan |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lock | 81 |
| Oe Assembly | A2010-30R10 |
| Oversize | STD |
| Oversizes | STD .5mm .75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0826x211A |
| PIN TYPE | Floating |
| Ring Pack | 1.5mm, 1.5mm, 2.8mm |
| Sold As | Sold as a set, priced per piece |
| Top Land | .267 |
| Year From | 1989 |
| Year Range | 1989-1997 |
| Year To | 1997 |
| GTIN | 00800745038616 |