- Z24 & Z24I engine. 3.030 diameter recess .170 deep with 4 valve reliefs. Use late style ring set.
| Attributes | |
| Base Number | 9114 |
| Crown Type | DISH |
| Eng. Disp Liters | 2.4 |
| Eng. Disp. In. | 146 |
| Engine Family | Nissan Inline 4-Cylinder |
| Engine Manufacturer | Nissan |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oe Assembly | 12010-30W01 |
| Oversize | 1.0mm |
| Oversizes | STD .5mm .75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0826x220A |
| PIN TYPE | Press |
| Ring Pack | 2.0mm, 1.5mm, 4.0mm |
| Sold As | Sold as a set, priced per piece |
| Top Land | .205 |
| Year From | 1983 |
| Year Range | 1983-1990 |
| Year To | 1990 |
| GTIN | 00800745038593 |