- 22RTEC engine. 2.900 diameter recess .218 deep with 2 valve reliefs. Turbo.
| Attributes | |
| Base Number | 9113 |
| Crown Type | DISH |
| Eng. Disp Liters | 2.4 |
| Eng. Disp. In. | 144 |
| Engine Family | Toyota 4-Cylinder |
| Engine Manufacturer | Toyota |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lock | 62A |
| Oe Assembly | 13101-35032-02 |
| Oversize | 1.0mm |
| Oversizes | STD .5mm .75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0866x224B |
| PIN TYPE | Floating |
| Ring Pack | 1.5mm, 1.5mm, 4.0mm |
| Sold As | Sold as a set, priced per piece |
| Top Land | .280 |
| Year From | 1985 |
| Year Range | 1985-1994 |
| Year To | 1994 |
| GTIN | 00800745038517 |