- 4AFE DOHC engine. 2.680 diameter recess .100 deep with 4 valve reliefs.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1993-1995 | Geo Prizm |
| 1995-1997 | Toyota Corolla |
| Attributes | |
| Base Number | 9109 |
| Crown Type | DISH |
| Eng. Disp Liters | 1.6 |
| Eng. Disp. In. | 98 |
| Engine Family | Toyota 4-Cylinder |
| Engine Manufacturer | Toyota |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oe Assembly | 13101-16160-01 |
| Oversize | .75mm |
| Oversizes | STD .5mm .75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0787x207A |
| PIN TYPE | Press |
| Ring Pack | 1.2mm, 1.5mm, 3.0mm |
| Sold As | Sold as a set, priced per piece |
| Top Land | .203 |
| Year From | 1992 |
| Year Range | 1992-1997 |
| Year To | 1997 |
| GTIN | 00800745038333 |