- 4ZE1 engine. OHC. 3.180 diameter recess .030 deep. Non-turbo.
| Attributes | |
| Base Number | 9085 |
| Crown (cc) | +3.7cc |
| Crown Type | DISH |
| Eng. Disp Liters | 2.3 |
| Eng. Disp. In. | 159 |
| Engine Family | Isuzu 4-Cylinder |
| Engine Manufacturer | Isuzu |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oe Assembly | 8-94163-189-3 |
| Oversize | .75mm |
| Oversizes | STD .5mm .75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0905x224A |
| PIN TYPE | Press |
| Ring Pack | 1.5mm, 1.5mm, 4.0mm |
| Sold As | Sold as a set, priced per piece |
| Top Land | .248 |
| Year From | 1988 |
| Year Range | 1988-1994 |
| Year To | 1994 |
| GTIN | 00800745037251 |