- 4ZD1 engine. OHC. 3.050 diameter recess .140 deep. Fits all 2.3 engines to 7/94 except Calif. to 8/93.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1989-1993 | Isuzu Amigo |
| 1988-1989 | Isuzu Impulse |
| 1986-1995 | Isuzu Pickup |
| 1986-1987 | Isuzu Trooper |
| Attributes | |
| Base Number | 9084 |
| Crown Type | DISH |
| Eng. Disp Liters | 2.3 |
| Eng. Disp. In. | 140 |
| Engine Family | Isuzu 4-Cylinder |
| Engine Manufacturer | Isuzu |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oe Assembly | 8-94438-625-1 |
| Oversize | STD |
| Oversizes | STD .5mm .75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0905x224A |
| PIN TYPE | Press |
| Ring Pack | 1.5mm, 1.5mm, 4.0mm |
| Sold As | Sold as a set, priced per piece |
| Top Land | .288 |
| Year From | 1986 |
| Year Range | 1986-1994 |
| Year To | 1994 |
| GTIN | 00800745037138 |