- Hypereutectic. D15B1, B2, B7, B8 engine. OHC. Flat Top with 4 valve reliefs. Coated skirts.
| Attributes | |
| Base Number | 9083HC |
| Crown Type | FLAT TOP |
| Eng. Disp Liters | 1.5 |
| Eng. Disp. In. | 91 |
| Engine Family | Honda/Acura 4-Cylinder |
| Engine Manufacturer | Honda |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oe Assembly | 13101-PM3-020 |
| Oversize | 1.0mm |
| Oversizes | STD .5mm .75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0748x206A |
| PIN TYPE | Press |
| Ring Pack | 1.2mm, 1.5mm, 2.8mm |
| Sold As | Sold as a set, priced per piece |
| Top Land | .212 |
| Year From | 1988 |
| Year Range | 1988-1991 |
| Year To | 1991 |
| GTIN | 00800745138088 |