- Step head with 2.430 diameter recess .360 deep. Floating pin.
| Attributes | |
| Base Number | 9077 |
| Crown Type | DISH |
| Eng. Disp Liters | 1.8 |
| Eng. Disp. In. | 110 |
| Engine Family | Volkswagen 4-Cylinder Water Cooled |
| Engine Manufacturer | Volkswagen |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oversize | .75mm |
| Oversizes | STD .5mm .75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0787x207A |
| PIN TYPE | Floating |
| Ring Pack | 1.5mm, 1.75mm, 3.0mm |
| Sold As | Sold as a set, priced per piece |
| Top Land | .249 |
| Year From | 1984 |
| Year Range | 1984-1989 |
| Year To | 1989 |
| GTIN | 00800745036551 |