- Hypereutectic.
- F22A1 engine.
- Accord all except SE.
- 2.840" diameter recess .130" deep.
- 4 valve reliefs.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1990-1993 | Honda Accord |
| Attributes | |
| Base Number | 9076H |
| Bore (in) | 3.3465 |
| Bore (mm) | 85 |
| Bore Diameter | 3.3465 |
| Compression Ratio | 8.8 |
| Country of Origin (Primary) | MX |
| Crown Type | DISH |
| Eng. Disp Liters | 2.1 |
| Eng. Disp. In. | 131 |
| Eng. Disp. Liters | 2.1 |
| Engine Family | Honda/Acura 4-Cylinder |
| Engine Manufacturer | Honda |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oe Assembly | 13101-PT3-A00, 13101-PT3-A01 |
| Oil Ring Thickness | 2.8 |
| Oversize | .75mm |
| Oversized | Yes |
| Oversizes | STD .5mm .75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0866x211A |
| PIN TYPE | Press |
| Piston Head Type | Dish |
| Piston Material | Cast 390 Hypereutectic Alloy |
| Piston Pin Outside Diameter | .866 |
| Ring Pack | 1.2mm, 1.2mm, 2.8mm |
| Second Compression Ring Thickness | 1.2 |
| Sold As | Complete Piston Set |
| Top Compression Ring Thickness | 1.2 |
| Top Land | .236 |
| Year From | 1990 |
| Year Range | 1990-1993 |
| Year To | 1993 |
| GTIN | 00800745088079 |