- E16, E16I & E16S engines. 2.350 diameter recess .360 deep. 1987-88 EFI.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1988 | Nissan Hikari |
| 1983 | Nissan Pulsar |
| 1983-1988 | Nissan Pulsar NX |
| 1986-1987 | Nissan Samurai |
| 1983-1988 | Nissan Sentra |
| 1986-1988 | Nissan Tsuru |
| Attributes | |
| Base Number | 9072 |
| Crown (cc) | +18cc |
| Crown Type | DISH |
| Eng. Disp Liters | 1.6 |
| Eng. Disp. In. | 97 |
| Engine Family | Nissan Inline 4-Cylinder |
| Engine Manufacturer | Nissan |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oe Assembly | 12010-33M22, 12010-31M12 |
| Oversize | .50mm |
| Oversizes | STD .5mm .75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0749x216A |
| PIN TYPE | Press |
| Ring Pack | 1.5mm, 1.5mm, 4.0mm |
| Sold As | Sold as a set, priced per piece |
| Top Land | .210 |
| Year From | 1983 |
| Year Range | 1983-1988 |
| Year To | 1988 |
| GTIN | 00800745036155 |