- 22R, 22RE, 22REC engine. 2.500 diameter recess .070 deep with 2 valve reliefs.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1995 | Toyota 4Runner |
| 1995 | Toyota Pickup |
| Attributes | |
| Base Number | 9070 |
| Crown (cc) | +6.5cc |
| Crown Type | DISH |
| Eng. Disp Liters | 2.4 |
| Eng. Disp. In. | 144 |
| Engine Family | Toyota 4-Cylinder |
| Engine Manufacturer | Toyota |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lock | 62A |
| Oe Assembly | 13101-35032-01, 13101-35032-02 |
| Oversize | .50mm |
| Oversizes | STD .5mm .75mm 1.0mm 1.5mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0866x224A |
| PIN TYPE | Floating |
| Ring Pack | 1.5mm, 1.5mm, 4.0mm |
| Sold As | Sold as a set, priced per piece |
| Top Land | .219 |
| Year From | 1985 |
| Year Range | 1985-1994 |
| Year To | 1994 |
| GTIN | 00800745035950 |