- 3VZE engine. Head recess .147 deep with 2 valve reliefs.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1995 | Toyota 4Runner |
| 1995 | Toyota Pickup |
| Attributes | |
| Base Number | 9069 |
| Crown Type | DISH |
| Eng. Disp Liters | 3 |
| Eng. Disp. In. | 180 |
| Engine Family | Toyota V6 |
| Engine Manufacturer | Toyota |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oe Assembly | 13101-65030-02, 13101-65030-03, 13101-65010 |
| Oversize | 1.0mm |
| Oversizes | STD .5mm .75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0827x216K |
| PIN TYPE | Press |
| Ring Pack | 1.5mm, 1.5mm, 4.0mm |
| Sold As | Sold as a set, priced per piece |
| Top Land | .263 |
| Year From | 1987 |
| Year Range | 1987-1992 |
| Year To | 1992 |
| GTIN | 00800745035912 |