- 4ALC engine. Heart shaped head recess .129 deep.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1983-1987 | Chevrolet Chevette |
| 1985-1988 | Chevrolet Nova |
| Attributes | |
| Base Number | 9066 |
| Crown (cc) | +11.5cc |
| Crown Type | DISH |
| Eng. Disp Liters | 1.6 |
| Eng. Disp. In. | 98 |
| Engine Family | Toyota 4-Cylinder |
| Engine Manufacturer | Toyota |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oe Assembly | 13101-16010-2, 94840037 |
| Oversize | 1.0mm |
| Oversizes | STD .5mm .75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0709x213B |
| PIN TYPE | Press |
| Ring Pack | 1.5mm, 1.5mm, 2.8mm |
| Sold As | Sold as a set, priced per piece |
| Top Land | .232 |
| Year From | 1983 |
| Year Range | 1983-1988 |
| Year To | 1988 |
| GTIN | 00800745035554 |