- Hypereutectic.
- 22R engine.
- Dome .254" high.
- 2 .300" diameter recess .200" deep.
| Attributes | |
| Base Number | 9059H |
| Bore (in) | 3.622 |
| Bore (mm) | 92 |
| Bore Diameter | 3.622 |
| Compression Ratio | 9.0 |
| Country of Origin (Primary) | MX |
| Crown (cc) | +14.5cc |
| Crown Type | DOME |
| Eng. Disp Liters | 2.4 |
| Eng. Disp. In. | 144 |
| Eng. Disp. Liters | 2.4 |
| Engine Family | Toyota 4-Cylinder |
| Engine Manufacturer | Toyota |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lock | 62A |
| Oe Assembly | 13101-35010, 13101-35020 |
| Oil Ring Thickness | 4.0000 |
| Oversize | 1.5mm |
| Oversized | Yes |
| Oversizes | STD .5mm .75mm 1.0mm 1.5mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0866x231A |
| PIN TYPE | Floating |
| Piston Head Type | Dome |
| Piston Material | Cast 390 Hypereutectic Alloy |
| Piston Pin Outside Diameter | .866 |
| Ring Pack | 2.0mm, 2.5mm, 4.0mm |
| Second Compression Ring Thickness | 2.5 |
| Sold As | Complete Piston Set |
| Top Compression Ring Thickness | 2.0000 |
| Top Land | .199 |
| Year From | 1981 |
| Year Range | 1981-1984 |
| Year To | 1984 |
| GTIN | 00800745035479 |