- 22R engine. Dome .254 high with 2.300 diameter head recess .200 deep.
| Attributes | |
| Base Number | 9053 |
| Crown (cc) | +14.5cc |
| Crown Type | DOME |
| Eng. Disp Liters | 2.4 |
| Eng. Disp. In. | 144 |
| Engine Family | Toyota 4-Cylinder |
| Engine Manufacturer | Toyota |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lock | 62A |
| Oe Assembly | 13101-35010, 13101-35020 |
| Oversize | 1.5mm |
| Oversizes | STD .5mm .75mm 1.0mm 1.5mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0866x231A |
| PIN TYPE | Floating |
| Ring Pack | 2.0mm, 2.5mm, 4.0mm |
| Sold As | Sold as a set, priced per piece |
| Top Land | .234 |
| Year From | 1981 |
| Year Range | 1981-1984 |
| Year To | 1984 |
| GTIN | 00800745035172 |