- Hard Anodized Crown, Top Land, and 1st Ring Groove. M42 Skirt Coating. Kit with Pins & Retainers
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2008-2011 | Lexus LX570 |
| 2013 | Lexus LX570 |
| 2008-2011 | Toyota Land Cruiser |
| 2013 | Toyota Land Cruiser |
| 2008-2013 | Toyota Sequoia |
| 2007-2013 | Toyota Tundra |
| Attributes | |
| Alloy | Cast 390 Hypereutectic Alloy |
| Base Number | 3550HCA |
| Bore (in) | 3.7 |
| Bore (mm) | 94 |
| Compression Ratio | 10.2:1 |
| Crown Type | Dish |
| Eng. Disp. In. | 345 |
| Eng. Disp. Liters | 5.7 |
| Engine Family | 3UR-FE |
| Engine Manufacturer | Toyota |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lock | SRW-024 |
| Make For Engine Family | Toyota |
| Oe Assembly | 13101-0S011 |
| Oe Deck Height | 9.797 |
| Oversize | STD |
| Oversizes | STD .25mm .5mm .75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Diameter (in) | 0.866 |
| Pin Diameter (mm) | 21.99 |
| Pin Number | .866X2.250X.160-CSCR-415H |
| PIN TYPE | Floating |
| Ring Pack | 1.2, 1.2, 2.0mm |
| Rod (in) | 6.476 |
| Rod (mm) | 102 |
| Sold As | Sold as a set, Priced per piece |
| Stroke (in) | 4.02 |
| Stroke (mm) | 102 |
| Top Land | 0.271" |
| Uses Ring Pack | 3701NN8 |
| Year From | 2007 |
| Year Range | 2007-2013 |
| Year To | 2013 |
| GTIN | 00800745290083 |