- Hard Anodized Crown, Top Land, and 1st Ring Groove. M42 Skirt Coating. Kit with Rings, Pins & Retainers
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2005-2009 | Lexus GX470 |
| 2005-2007 | Lexus LX470 |
| 2004-2009 | Toyota 4Runner |
| 2005-2007 | Toyota Land Cruiser |
| 2005-2007 | Toyota Sequoia |
| 2005-2007 | Toyota Tundra |
| 2009 | Toyota Tundra |
| Attributes | |
| Alloy | Cast 390 Hypereutectic Alloy |
| Base Number | 3549HCA |
| Bore (in) | 3.7 |
| Bore (mm) | 94 |
| Compression Ratio | 9.6:1 |
| Crown (cc) | 34.8 |
| Crown Type | Dish |
| Eng. Disp. In. | 285 |
| Eng. Disp. Liters | 4.7 |
| Engine Family | 2US-FE |
| Engine Manufacturer | Toyota |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lock | SRW-004 |
| Make For Engine Family | Toyota |
| Oe Assembly | 13101-50081 |
| Oe Deck Height | 8.756 |
| Oversize | STD |
| Oversizes | STD .25mm .5mm .75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Diameter (in) | 0.866 |
| Pin Diameter (mm) | 21.99 |
| Pin Number | .866X2.500X.150-SCR-415H |
| PIN TYPE | Floating |
| Ring Pack | 1.2, 1.2, 3.0mm |
| Rod (in) | 5.745 |
| Rod (mm) | 145.92 |
| Sold As | Kit w/ Rings |
| Stroke (in) | 3.307 |
| Stroke (mm) | 84 |
| Top Land | 0.196" |
| Uses Ring Pack | 3701EN8 |
| Year From | 2004 |
| Year Range | 2004-2009 |
| Year To | 2009 |
| GTIN | 00800745290236 |