- GDI (Gas Direct Injected) Truck L83. Hypereutectic with anodized crown and top ring groove. Contoured crown, floating pin, coated skirts.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2014-2018 | Chevrolet Silverado 1500 |
| 2020-2021 | Chevrolet Silverado 1500 |
| 2015-2019 | Chevrolet Suburban |
| 2021 | Chevrolet Suburban |
| 2015-2019 | Chevrolet Tahoe |
| 2021 | Chevrolet Tahoe |
| 2014-2018 | GMC Sierra 1500 |
| 2020-2021 | GMC Sierra 1500 |
| 2019 | GMC Sierra 1500 Limited |
| 2015-2019 | GMC Yukon |
| 2021 | GMC Yukon |
| 2015-2019 | GMC Yukon XL |
| 2021 | GMC Yukon XL |
| Attributes | |
| Base Number | 3541HCA |
| Crown Type | CONTOURED HEAD |
| Eng. Disp Liters | 5.3 |
| Eng. Disp. In. | 325 |
| Engine Family | Chevy Small Block Gen III/IV (LS Based Engine) |
| Engine Manufacturer | GM |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oe Deck Height | 9.240 |
| Oversize | STD |
| Oversizes | STD .50mm .75mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0943x223A |
| PIN TYPE | Floating |
| Ring Pack | 1.2mm, 1.5mm, 2.5mm |
| Rod (in) | 6.098 |
| Rod (mm) | 154.890 |
| Sold As | Sold as a set, priced per piece |
| Stroke (in) | 3.622 |
| Stroke (mm) | 92.0 |
| Top Land | .260 |
| Vin Code | C |
| Year From | 2014 |
| Year Range | 2014-2018 |
| Year To | 2018 |
| GTIN | 00800745266378 |