- L86, L87, LT2, Gen V, direct injection. Aluminum block and canted valve heads. Hypereutectic with hard anodized top and coated skirts. Floating pin.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2015-2020 | Cadillac Escalade |
| 2015-2020 | Cadillac Escalade ESV |
| 2016-2022 | Chevrolet Camaro |
| 2014-2019 | Chevrolet Corvette |
| 2021-2022 | Chevrolet Corvette |
| 2014-2021 | Chevrolet Silverado 1500 |
| 2022 | Chevrolet Silverado 1500 LTD |
| 2019-2022 | Chevrolet Suburban |
| 2018-2022 | Chevrolet Tahoe |
| 2014-2021 | GMC Sierra 1500 |
| 2022 | GMC Sierra 1500 Limited |
| 2015-2022 | GMC Yukon |
| 2015-2022 | GMC Yukon XL |
| Attributes | |
| Base Number | 3540HCA |
| Crown Type | DOME |
| Eng. Disp Liters | 6.2 |
| Eng. Disp. In. | 376 |
| Engine Family | LT1 HO Direct Injection |
| Engine Manufacturer | GM |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lock | SRW-028 |
| Model | Corvette |
| Oe Assembly | 12658743 / 81314A FMA S2N |
| Oversize | .50mm |
| Oversizes | STD, .25mm, .50mm, .75mm |
| Pin Configuration | Centered |
| Pin Number | 0943x223A |
| PIN TYPE | Floating |
| Ring Pack | 1.2mm, 1.5mm, 2.5mm |
| Rod (in) | 6.098 |
| Rod (mm) | 154.89 |
| Sold As | Sold as a set, priced per piece |
| Stroke (in) | 3.622 |
| Stroke (mm) | 92 |
| Top Land | .245 |
| Year From | 2014 |
| Year Range | 2014-2019 |
| Year To | 2019 |
| GTIN | 00800745266064 |