- Hypereutectic with coated skirts. Anodized crown and top ring groove. Direct injection GDI, DOHC.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2012-2016 | Buick LaCrosse |
| 2013-2015 | Cadillac ATS |
| 2012-2016 | Cadillac CTS |
| 2012-2016 | Cadillac SRX |
| 2013-2019 | Cadillac XTS |
| 2012-2015 | Chevrolet Camaro |
| 2012-2017 | Chevrolet Caprice |
| 2013-2016 | Chevrolet Colorado |
| 2013-2017 | Chevrolet Equinox |
| 2012-2019 | Chevrolet Impala |
| 2014-2016 | Chevrolet Impala Limited |
| 2015-2016 | GMC Canyon |
| 2013-2017 | GMC Terrain |
| Attributes | |
| Base Number | 3539HCA |
| Crown Type | DOME |
| Eng. Disp Liters | 3.6 |
| Eng. Disp. In. | 217 |
| Engine Family | GM V6 |
| Engine Manufacturer | GM |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lock | LR927A |
| Model | Lacrosse SRX XTS Colorado Equinox Impala Camaro Canyon Terrain |
| Oe Assembly | 126254950 |
| Oversize | .50mm |
| Oversizes | STD .10mm .25mm .50mm .75mm |
| Pin Configuration | Centered |
| Pin Number | .9448x2.500x162-SCR415H |
| PIN TYPE | FLoating |
| Ring Pack | 1.2mm, 1.5mm, 2.5mm |
| Rod (in) | 5.921 |
| Rod (mm) | 150.4 |
| Sold As | Sold as a set, priced per piece |
| Stroke (in) | 3.37 |
| Stroke (mm) | 85.6 |
| Top Land | .180 |
| Vin Code | 3 |
| Year From | 2012 |
| Year Range | 2012-2019 |
| Year To | 2019 |
| GTIN | 00800745254788 |