- Hypereutectic.
- Coated skirts.
- Anodized crown and top ring groove.
- Direct injection GDI, DOHC.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2010 | Buick Allure |
| 2009-2017 | Buick Enclave |
| 2010-2012 | Buick LaCrosse |
| 2008-2012 | Cadillac CTS |
| 2014 | Cadillac CTS |
| 2008-2011 | Cadillac STS |
| 2010-2011 | Chevrolet Camaro |
| 2009-2017 | Chevrolet Traverse |
| 2009-2016 | GMC Acadia |
| 2017 | GMC Acadia Limited |
| 2009-2010 | Saturn Outlook |
| Attributes | |
| Base Number | 3538HCA |
| Bore (in) | 3.701 |
| Bore (mm) | 94 |
| Bore Diameter | 3.701 |
| Compression Ratio | 0.3 |
| Country of Origin (Primary) | MX |
| Crown Type | DOME |
| Eng. Disp Liters | 3.6 |
| Eng. Disp. In. | 217 |
| Eng. Disp. Liters | 3.6 |
| Engine Family | GM V6 |
| Engine Manufacturer | GM |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lock | LR927A |
| Model | Enclave CTS STS Camaro Traverse Acadia Outlook |
| Oe Assembly | 12616972 |
| Oil Ring Thickness | 2.5 |
| Oversize | .25mm |
| Oversized | Yes |
| Oversizes | STD .10mm .25mm .50mm .75mm |
| Pin Configuration | Centered |
| Pin Number | .9448x2.500x162-SCR415H |
| PIN TYPE | FLoating |
| Piston Head Type | Dome |
| Piston Material | Cast 390 Hypereutectic Alloy |
| Piston Pin Outside Diameter | .945 |
| Ring Pack | 1.2mm, 1.5mm, 2.5mm |
| Rod (in) | 5.921 |
| Rod (mm) | 150.4 |
| Second Compression Ring Thickness | 1.5 |
| Sold As | Complete Piston Set |
| Stroke (in) | 3.37 |
| Stroke (mm) | 85.6 |
| Top Compression Ring Thickness | 1.2 |
| Top Land | .180 |
| Vin Code | D, V |
| Year From | 2007 |
| Year Range | 2007-2017 |
| Year To | 2017 |
| GTIN | 00800745252982 |