- DOHC 4 cylinder. Ecotec, Cobalt, HHR, G6. Floating pin. Hastings 2C4564.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2010 | Buick Allure |
| 2010-2016 | Buick LaCrosse |
| 2011-2017 | Buick Regal |
| 2012-2017 | Buick Verano |
| 2012-2015 | Chevrolet Captiva Sport |
| 2006-2008 | Chevrolet Cobalt |
| 2010-2017 | Chevrolet Equinox |
| 2006-2011 | Chevrolet HHR |
| 2008-2014 | Chevrolet Malibu |
| 2012-2014 | Chevrolet Orlando |
| 2010-2017 | GMC Terrain |
| 2006 | Pontiac G4 |
| 2007-2008 | Pontiac G5 |
| 2006-2010 | Pontiac G6 |
| 2006 | Pontiac Pursuit |
| 2006-2009 | Pontiac Solstice |
| 2007-2009 | Saturn Aura |
| 2006-2007 | Saturn Ion |
| 2007-2010 | Saturn Sky |
| 2007-2010 | Saturn Vue |
| Attributes | |
| Base Number | 3537HCA |
| Crown (cc) | +1.4cc |
| Crown Type | FLAT TOP |
| Eng. Disp Liters | 2.4 |
| Eng. Disp. In. | 146 |
| Engine Family | I4 Ecotec |
| Engine Manufacturer | GM |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lock | LR787F |
| Oe Assembly | 12646457 |
| Oversize | 1.0mm |
| Oversizes | STD .25mm .50mm .75mm, 1.00mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | P787A |
| PIN TYPE | Floating |
| Ring Pack | 1.2mm, 1.5mm, 2.0mm |
| Sold As | Sold as a set, priced per piece |
| Top Land | .210 |
| Vin Code | B, C, O, P, U, V, W, Z, 1, 5 |
| Year From | 2005 |
| Year Range | 2005-2015 |
| Year To | 2015 |
| GTIN | 00800745251114 |