- Coated skirts.
| Attributes | |
| Base Number | 3531HC |
| Crown (cc) | +17.43cc |
| Crown Type | DISH |
| Eng. Disp Liters | 3.9 |
| Eng. Disp. In. | 238 |
| Engine Family | GM V6 |
| Engine Manufacturer | GM |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lock | SRW-012 |
| Oe Assembly | 89018066 |
| Oversize | .75mm |
| Oversizes | STD .5mm .75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0943x223A |
| PIN TYPE | Floating |
| Ring Pack | 1.2mm, 1.5mm, 2.5mm |
| Sold As | Sold as a set, priced per piece |
| Top Land | .199 |
| Year From | 2006 |
| Year Range | 2006-2011 |
| Year To | 2011 |
| GTIN | 00800745244314 |