- Hypereutectic. Anodized crown and top ring groove flat top with two valve reliefs. Floating pin. Coated skirts.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2007-2010 | Cadillac Escalade |
| 2007-2010 | Cadillac Escalade ESV |
| 2007-2010 | Cadillac Escalade EXT |
| 2009 | Chevrolet Silverado 1500 |
| 2009 | Chevrolet Tahoe |
| 2009 | GMC Sierra |
| 2007-2009 | GMC Sierra 1500 |
| 2007-2009 | GMC Yukon |
| 2007-2009 | GMC Yukon XL 1500 |
| 2008-2009 | Hummer H2 |
| Attributes | |
| Base Number | 3530HCA |
| Crown (cc) | +1.81cc |
| Crown Type | FLAT TOP |
| Eng. Disp Liters | 6.2 |
| Eng. Disp. In. | 378 |
| Engine Family | Chevy Small Block Gen III/IV (LS-Based Engines) |
| Engine Manufacturer | Chevrolet |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lock | SRW-012 |
| Oe Assembly | 19178597, 810968 |
| Oversize | 1.0mm |
| Oversizes | STD .10mm .25mm .5mm .75mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0943x223A |
| PIN TYPE | Floating |
| Ring Pack | 1.5mm, 1.5mm, 2.5mm |
| Sold As | Sold as a set, priced per piece |
| Top Land | .200 |
| Vin Code | 2 |
| Year From | 2008 |
| Year Range | 2008-2009 |
| Year To | 2009 |
| GTIN | 00800745222398 |