- Hypereutectic with anodized head, crown and top ring land flat top with two valve reliefs. Floating pin. Coated skirts.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2005 | Buick Rainier |
| 2009-2013 | Chevrolet Avalanche |
| 2013 | Chevrolet Cheyenne |
| 2009-2012 | Chevrolet Colorado |
| 2008-2014 | Chevrolet Express 1500 |
| 2010-2014 | Chevrolet Express Pasajeros |
| 2006-2009 | Chevrolet Impala |
| 2006-2007 | Chevrolet Monte Carlo |
| 2005-2006 | Chevrolet Silverado 1500 |
| 2009-2013 | Chevrolet Silverado 1500 |
| 2007 | Chevrolet Silverado 1500 Classic |
| 2009-2014 | Chevrolet Suburban 1500 |
| 2005-2014 | Chevrolet Tahoe |
| 2005 | Chevrolet Trailblazer EXT |
| 2009-2012 | GMC Canyon |
| 2005 | GMC Envoy |
| 2005 | GMC Envoy XL |
| 2005 | GMC Envoy XUV |
| 2008-2014 | GMC Savana 1500 |
| 2011-2013 | GMC Sierra |
| 2005-2006 | GMC Sierra 1500 |
| 2009-2013 | GMC Sierra 1500 |
| 2007 | GMC Sierra 1500 Classic |
| 2005 | GMC Yukon |
| 2010-2014 | GMC Yukon |
| 2009-2014 | GMC Yukon XL 1500 |
| 2008-2010 | Hummer H3 |
| 2009-2010 | Hummer H3T |
| 2008 | Pontiac Grand Prix |
| Attributes | |
| Base Number | 3526HCA |
| Crown (cc) | +1.95cc |
| Crown Type | FLAT TOP |
| Eng. Disp Liters | 4.8 |
| Eng. Disp. In. | 292 |
| Engine Family | Chevy Small Block Gen III/IV (LS-Based Engines) |
| Engine Manufacturer | GM |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lock | SRW-012 |
| Oe Assembly | 19208675 |
| Oversize | STD |
| Oversizes | STD .5mm .75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0943x223A |
| PIN TYPE | Floating |
| Ring Pack | 1.5mm, 1.5mm, 3.0mm |
| Sold As | Sold as a set, priced per piece |
| Top Land | .185 |
| Vin Code | A, 0, 3, 4, P, 7, J, M |
| Year From | 2010 |
| Year Range | 2010-2014 |
| Year To | 2014 |
| GTIN | 00800745280367 |