- Hypereutectic. 2.920 diameter head recess .154 deep, four valve reliefs. Coated skirts. Floating pin.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2009-2011 | Buick Lucerne |
| 2006-2007 | Buick Terraza |
| 2006-2011 | Chevrolet Impala |
| 2006-2010 | Chevrolet Malibu |
| 2006-2007 | Chevrolet Monte Carlo |
| 2006-2009 | Chevrolet Uplander |
| 2006-2010 | Pontiac G6 |
| 2008-2009 | Pontiac G8 |
| 2006-2009 | Pontiac Montana |
| 2007-2008 | Saturn Aura |
| 2006-2007 | Saturn Relay |
| 2008-2009 | Saturn Vue |
| Attributes | |
| Base Number | 3525HC |
| Crown Type | DISH |
| Eng. Disp Liters | 3.5 |
| Eng. Disp. In. | 214 |
| Engine Family | GM V6 |
| Engine Manufacturer | GM |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lock | SRW-012 |
| Oe Assembly | 8901865 |
| Oversize | .75mm |
| Oversizes | STD .5mm .75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0943x223A |
| PIN TYPE | Floating |
| Ring Pack | 1.2mm, 1.5mm, 2.5mm |
| Sold As | Sold as a set, priced per piece |
| Top Land | .199 |
| Vin Code | K, N |
| Year From | 2009 |
| Year Range | 2009-2009 |
| Year To | 2009 |
| GTIN | 00800745280220 |