- Hypereutectic flat top. Coated skirts. Floating pin. Offset pin. LS3 engine.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2009-2015 | Cadillac CTS |
| 2010-2014 | Cadillac Escalade |
| 2010-2014 | Cadillac Escalade ESV |
| 2010-2013 | Cadillac Escalade EXT |
| 2010-2015 | Chevrolet Camaro |
| 2008-2013 | Chevrolet Corvette |
| 2014-2017 | Chevrolet SS |
| 2009 | Pontiac G8 |
| Attributes | |
| Base Number | 3523HC |
| Crown Type | FLAT TOP |
| Eng. Disp Liters | 6.2 |
| Eng. Disp. In. | 378 |
| Engine Family | Chevy Small Block Gen III/IV (LS-Based Engines) |
| Engine Manufacturer | Chevrolet |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lock | SRW-012 |
| Oe Assembly | 19207287 |
| Oversize | 1.0mm |
| Oversizes | STD .38mm .5mm .75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0943x223A |
| PIN TYPE | Floating |
| Ring Pack | 1.5mm, 1.5mm, 2.5mm |
| Sold As | Sold as a set, priced per piece |
| Top Land | .200 |
| Vin Code | W |
| Year From | 2008 |
| Year Range | 2008-2010 |
| Year To | 2010 |
| GTIN | 00800745277350 |