- Hypereutectic flat top. High output Flex Fuel. Coated skirts. Floating pin. LS4, LM4, L33, LH8, LH6, LMG, LY5.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2008-2009 | Buick Allure |
| 2008-2009 | Buick LaCrosse |
| 2006-2007 | Buick Rainier |
| 2007-2008 | Chevrolet Avalanche |
| 2007-2009 | Chevrolet Cheyenne |
| 2007-2008 | Chevrolet Silverado 1500 |
| 2007-2009 | Chevrolet Silverado 2500 |
| 2007-2008 | Chevrolet Suburban 1500 |
| 2006-2008 | Chevrolet Trailblazer |
| 2006 | Chevrolet Trailblazer EXT |
| 2006-2009 | GMC Envoy |
| 2006 | GMC Envoy XL |
| 2007-2009 | GMC Sierra |
| 2007-2008 | GMC Sierra 1500 |
| 2007-2009 | GMC Yukon |
| 2007-2008 | GMC Yukon XL 1500 |
| 2005-2006 | Isuzu Ascender |
| 2005-2007 | Pontiac Grand Prix |
| 2005-2009 | Saab 9-7x |
| Attributes | |
| Base Number | 3520HC |
| Crown Type | FLAT TOP |
| Eng. Disp Liters | 5.3 |
| Eng. Disp. In. | 325 |
| Engine Family | Chevy Small Block Gen III/IV (LS-Based Engines) |
| Engine Manufacturer | Chevrolet |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lock | SRW-012 |
| Oe Assembly | 89017577 |
| Oversize | .50mm |
| Oversizes | STD .25mm .5mm .75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0943x223A |
| PIN TYPE | Floating |
| Ring Pack | 1.5mm, 1.5mm, 3.0mm Shallow Oil Groove |
| Sold As | Sold as a set, priced per piece |
| Top Land | .216 |
| Vin Code | V, C, K, B, M, J, 0, 3, C |
| Year From | 1999 |
| Year Range | 1999-2009 |
| Year To | 2009 |
| GTIN | 00800745186485 |