- Hypereutectic. 3.100 diameter head recess .068 deep cup LM7, L59, LM4 coated skirts. Floating pin.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2005 | Chevrolet Express 2500 |
| 2004-2007 | Chevrolet Express 3500 |
| 2004-2006 | Chevrolet Silverado 2500 |
| 2004-2006 | Chevrolet Sonora |
| 2006 | Chevrolet Suburban 1500 |
| 2005 | GMC Savana 2500 |
| 2006 | GMC Yukon |
| 2005-2006 | GMC Yukon XL 1500 |
| 2004 | Isuzu Ascender |
| Attributes | |
| Base Number | 3519HC |
| Crown (cc) | +7.8cc |
| Crown Type | DISH |
| Eng. Disp Liters | 5.3 |
| Eng. Disp. In. | 325 |
| Engine Family | Chevy Small Block Gen III/IV (LS-Based Engines) |
| Engine Manufacturer | Chevrolet |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lock | SRW-012 |
| Oe Assembly | 89017579 |
| Oversize | .75mm |
| Oversizes | STD .25mm .5mm .75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0943x223A |
| PIN TYPE | Floating |
| Ring Pack | 1.5mm, 1.5mm, 3.0mm Shallow Oil Groove |
| Sold As | Sold as a set, priced per piece |
| Top Land | .216 |
| Vin Code | P, T, Z |
| Year From | 2004 |
| Year Range | 2004-2007 |
| Year To | 2007 |
| GTIN | 00800745152527 |